5 míst, kam bych se chtěla podívat, podruhé.

20. září 2015 v 6:37 | Poppy |  cestování a budoucnost
Jak jsem již psala v minulém článku, je velice obtížné, snad až nemožné vybrat si pouze pět míst, kam bych se ze všeho nejvíc chtěla podívat. Proto jsem se rozhodla napsat druhé pokračování (a zatím poslední, uvidíme časem). Tři místa kupodivu tvoří hory. Nikdy jsem si nepřipadala jako nějaký horal, ale abych citovala Obelixe, "z vrchu musí být přeci nádherný výhled!". Ale všechno hezky popořadě...1. Mayské pyramidy, Guatemala

Pyramidy jsou celkově mé oblíbené stavby, ale přeci jen ty v Egyptě zná každý. Mayské jsou jim sice podobné, ale na druhou stranu jsou úplně jiné. Připadají mi mnohem více tajemné, krvavé a s atmosférou, než ty Egyptské. Představuju si, jak na ní dávní mayové dělali své oběti bohům, kolik lidí tam asi tímto způsobem umřelo a jací asi byli? Jaké měli mayové slavnosti? Podle všeho to byla velice vyspělá civilizace, i když naprosto odlišná od té naší. Abych se přiznala, do mayských pyramid jsem se zamilovala už jako malá díky hře Posel bohů, kde jste v jedné lokaci byli právě v Guatemale a museli jste plnit úkoly v okolí (ale i uvnitř) pyramid. Od té doby se toužím tam podívat a zjistit, jestli to okolí vypadá alespoň z poloviny tak, jako bylo vyobrazeno ve hře ( a to je ta hra snad z 94 roku, takže po grafické stránce žádná sláva). Asi spojím svou výpravu do Peru a Guatemaly... Tak daleko to od sebe není a jsem si jistá, že jen u těchto dvou zajímavých míst v Jižní Americe nezůstane.


2. Hora Uluru, Austrálie

Je to sice posvátné místo, na které by se nemělo chodit a většinou se takové věci snažím dodržet, už jen z úcty k těm, kteří něčemu takovému věří, ale obávám se, že zde bych udělala výjimku. Chtěla bych si vyjít na ten zvláštně tvarovaný "kopeček", který je uprostřed ničeho. Chtěla bych se podívat na celou tu mimozemskou krajinu z vrchu, chtěla bych vidět západ slunce z jeho vrcholku, chtěla bych vidět noční oblohu... Určitě to musí být také úžasné místo naplněné magickou atmosférou. A třeba se mi poštěstí a uvidím při té příležitosti i volně pobíhajícího klokana a koalu pojídající eukaliptus.


3. Hora Rushmore, USA

Přijde mi to fascinující - obličeje čtyř lidí vytesané do hory. Když už ne na věky, tak alespoň na pěkně dlouho. To je způsob, jak zajistit, že si mě lidé budou pamatovat ještě po několik generací po tom, co tu už nebudu. Jako dílo si myslím, že je to téměř megalomanské. Abych se přiznala, nejsem si zcela jistá, jak moc je tato hora v porovnání s obyčejným člověkem velká. Například u Sfingy jsem si představovala, že je alespoň tak 5x větší, než ve skutečnosti byla. A tady to bude asi podobné. Představuji si Rushmore jako veliké pohoří, které je vidět široko daleko. A taky si vždy vzpomenu na Sám doma a bohatý, kde byla obdobně celá rodina Richieho Riche "vylejzrovaná" do skály, po které se potom malý Richie, jeho kamarádi a zlý padouši naháněli.


4. Pohoří Kilimandžáro, Afrika

Je to zajímavé, ale spousta lidí si myslí, že Kilimandžáro je pouze jedna hora a to nejvyšší hora Afriky, ale přitom to není pravda. Kilimandžáro je celé pohoří v Africe, nejvyšší hora je pak Uhuru. Každopádně se mi hrozně líbí celé její panorama - slon v popředí, pohoří se sněhem v pozadí. Sen každého cestovatele a přitom ne tak moc nesplnitelný. O čem už ale sní míň lidí (ale přesto dost), je vyšlapat nahoru. Není to jeden z nejnáročnějších výšlapů, prý to zvládne i trochu trénovaný "turista", ale určitě to není procházka růžovou zahradou. Abych se přiznala, i tyto cestovatelské cíle mě motivují v tom snažit se si zvýšit kondičku. Když ji budu mít na dostatečné úrovni, budu se moci při troše štěstí dívat na svět z několikatisíci metrové výšce, kterou si sama vyšlapu (o cestování letadlem teď nemluvím, to je na další článek).


5. Phjongjang, KLDR

Další z mých neobvyklejších a méně chápaných vysněných cílů je právě KLDR. Nejen Phjongjang, ale jsem přesvědčená, že i kdybych někdy v budoucnu náhodou dostala víza, nikam jinam než do hlavního města by mě nepustili (a je fakt, že bych i trochu měla strach, abych náhodou nenarazila na něco, co by se Vůdci celé Severní Korei nelíbilo). I tak jsem slyšela, že i celý Phjongjang je rozdělený na "část pro turisty" a "část pro občany státu" a je nemyslitelné, aby se turista dostal do kontaktu s obyvateli KLDR, kteří neprošli nějakým školením ohledně cestovního ruchu a turismu. Jsou prý turistická místa, kam turisti chodí jen v určitou denní dobu a jen v tuto dobu tam jsou i "obyčejní lidé". Jinak tato místa zejí prázdnotou. Prý tam mají všechno moderní, nové a čisté a mě by zajímalo, co je na tom pravdy, protože přeci jen, médiím se nedá věřit ani nos mezi očima.


Takže toto jsou mé další vysněné cílové destinace. Jsem si jistá, že alespoň na některé z nich se časem dostanu. A při troše štěstí, kdoví, třeba se mi splní všechny.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 20. září 2015 v 6:59 | Reagovat

Ale jo, až na to poslední by to mohl být celkem zajímavý výlet po světě a dokázala bych si představit, že se koukám "dolů" :)

2 Poppy Poppy | E-mail | Web | 20. září 2015 v 7:09 | Reagovat

[1]: Právěže to poslední mi na tom přijde jako skoro to nejzajímavější :)

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 26. září 2015 v 20:19 | Reagovat

Musím se pochlubit, že jsem sice byla na Mayských pyramidách, ale v Mexiku, ale i tak to byl opravdu neskutečný zážitek, když k tomu ještě připojím hřiště na pelotu...
A Kilimandžáro jsem viděla pouze z letadla, když jsem letěla do Keni :) Můj táta tam plánuje vylézt a já slíbila, že půjdu s ním... tak uvidíme, jestli to vyjde :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama