Sedačky jsou pro lidi, ne pro tašky!

28. července 2015 v 11:05 | Poppy |  Takový normální den
Často se setkávám se dvěma skupinkami lidí. S těmi, kteří když jedou v městské hromadné dopravě, nemají problém si sednout na dvojsedačku a na druhou sedačku si odložit batoh/tašku/cokoliv. A na druhé straně jsou lidé, kterým toto chování přijde bezohledné. Já se řadím spíše do druhé skupiny s tím, že občas pro tu první mám pochopení.


Jde o to, že pokud je dopravní prostředek nacpaný k prasknutí, přičemž několik sedadel je takto obsazeno taškami a dotyčné lidi ani nenapadne si tašku dát na klín nebo pod nohy, je to prostě bezohledné. Argument typu "snad máš pusu, tak si o to místo řekni" je sice na místě, na druhou stranu nevidím jediný důvod, proč bych o takto obsazené místo musela někoho prosit.

Ačkoliv, abych se přiznala, poslední dobou mi v hlavě trochu sepnulo a když mám trochu rýpací náladu, vyloženě si užívám domáhání se uvolnění sedačky, na které spokojeně odpočívá něčí taška. Protože jsem zjistila, že až při upozornění lidí, že zabírají jediné volné místo, jim to dojde a konečně se trochu zastydí a uvědomí si to. Že by bylo tolik lidí tak moc zahleděných do sebe a svých problémů, že je to automaticky nenapadne? To je trochu smutné.

Další věc, které jsem si u tohoto nešvaru všimla, je to, že z 90% si na sedadlo tašku odkládají důchodci či starší lidé. Nevím, jestli je to pro ně pohodlnější, nebo jaký jiný důvod k tomu mají. Ale vážně mě dokáže naštvat, když se tlupa důchodců hrne dovnitř, aby ukořistila ty nejlepší místa a pak si vedle sebe hodí tašku a je jim úplně jedno, že další důchodci, kteří své lokty neměli natolik ostré, aby se prodrali mezi prvními, si již nemají kde sednout. Upřímně, pouštím starší lidi (a jiné lidi, pokud to potřebují) si sednout na mé místo až tehdy, kdy je skutečně v nejbližším okolí již všechno obsazeno (obsazeno lidmi!). Takže už se mi párkrát stalo, že jsem viděla, jak se jeden důchodce kymácí nad druhým, vedle kterého spokojeně na sedačce ležel batoh. A pak že jsou bezohlední jen mladí.

Ale abych se zastala i druhé strany osazenstva. Věřím tomu, že občas pro to mohou mít opodstatněný důvod. Ostatně jsem si to uvědomila až nedávno. Ale hezky popořádku. Sice bydlím v Brně, technicky je to ale spíš už za Brnem. Takže ke mě ve večerních hodinách jezdí spoje už jen velmi sporadicky. A několikrát po sobě, když jsem jela posledním spojem, který ke mě jede (kromě nočních rozjezdů), se mi stalo, že mě v autobuse, který bývá naplněný jen tak z poloviny, přisedl muž/bezdomovec/feťák v poněkud změněném stavu. Kdyby si ke mě jenom sedl a neotravoval, ještě bych to nějak přetrpěla. Ale ze začátku se se mnou chtěl bavit, následně mi chtěl ukazovat bůhví co a ke konci už mě vysloveně obtěžoval. Několikrát jsem mu řekla, ať mě nechá být a nemluví na mě, že mi to není příjemné. To ignoroval. Pokoušela jsem si odsednout - přisedl si znovu za mnou. A lidem kolem mě to bylo naprosto jedno.

Stalo se to poprvé - říkala jsem si, že to snad byl ojedinělý případ. Stalo se to podruhé (s tím stejným chlapem) a to jsem dokonce byla nucena vysednout o nějakou tu chvíli dřív, protože jinak bych s tím chlapem byla v autobuse (kromě řidiče) sama a tahle možnost se mi vůbec nezamlouvala. Naštěstí jsem svou druhou polovičku měla už doma, tak jsem mu zavolala ať mi jde naproti. Hloupé je, že onen muž ví, kde vystupuji.

Naštěstí mám skvělého přítele, který mi po těchto zážitcích koupil pepřový sprej (už dlouho jsem ho chtěla, ale pořád "nebyl čas" si jej jít koupit. Teď zastávám názor, že by ho u sebe měla mít každá žena od deseti let výš). No a proč o tom všem píšu... Od té doby, pokud jedu posledním autobusem, který je navíc poloprázdný, si na místo vedle sebe odkládám tašku, aby si ke mě nikdo nemohl přisednout a obtěžovat mě. A zatím to vychází.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nicole Nicole | Web | 28. července 2015 v 11:18 | Reagovat

tak s týmto s tebou úplne súhlasím, a nie je to len v MHD..starí ľudia cpú tie tašky všade vedľa seba - vo vlakoch, na lavičkách, na zastávke...a potom som si raz dala vedľa seba obrovskú cestovnú tašku (ktorá bola ťažká a už vôbec sa mi nezmestila pod nohy) a stará babka sa do mňa pustila...no logika!

2 Jana Jana | E-mail | Web | 29. července 2015 v 7:41 | Reagovat

To dělají i důchodci? Je fakt, že co si vozím zadek jako princezna v audině, tak moc nemám šanci vidět, kdo si ke komu sedá a jak se chová. Ale to mne dostalo, že to dělají důchodci. Každopádně chápu, že někteří (studenti, výletníci, ...) si těžké tašky dávají k sobě - nevlezou se na zem, nahoru je nedostanou ... Jak "prudíš" si umím představit :D A toho chlapa přístě postříkej pepřákem!!!!

3 Poppy Poppy | Web | 29. července 2015 v 9:10 | Reagovat

[2]: Pokud mají studenti nějaké takové velké zavazadlo, správně by si s ním měli stoupnout doprostřed, tam kde je místo na kočárky. A pepřákem jsem ho nemohla postříkat, když jsme byli v autobuse :D To bysme tam umřeli všichni :D

4 Porcelánová panna Porcelánová panna | E-mail | Web | 29. července 2015 v 10:55 | Reagovat

Já mám pro tohle své vysvětlení. Lidi to dělají protože nechtějí aby si vedle nich někdo sedl. Chtějí si to syslit pro sebe. A druhá skupina touží po prosení. Aby jsi jim teda řekla a oni ti uvolní místo. Taková hrdost :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama