Pokrytci jménem věřící

30. července 2015 v 21:44 | Poppy |  Takový normální den
Předem bych chtěla upozornit, že tento článek rozhodně nemá házet všechny do jednoho pytle a ani snižovat něčí víru. Má to naopak donutit se zamyslet některé lidi nad svými činy, postoji a jednáním.

Budu se zde věnovat převážně křesťanství, protože právě jedna křesťanka mě k tomu inspirovala.Napřed vám popíši, jak by podle mě takový ideální věřící měl vypadat a k čemu by víra měla vést své lidi. Podle mého názoru by se měl věřící odlišovat od nevěřících hlavně tím, jak se bude chovat ke svým bližním. Měl by se jim snažit pomáhat, měl by být empatický, naslouchat jim a hlavně nikoho neodsuzovat. To je takový můj ideál věřícího člověka. A proto i tak moc obdivuji papeže Františka, ačkoliv sama věřící nejsem. On je podle mě ztělesněním všech těchto vlastností

Mnohdy se však bohužel setkávám spíše se zpátečnickými myšlenkami. Například dnes jsem na zastávce potkala paní, která se mne zprvu slušně zeptala, zda mi bude vadit, že bude kouřit. Odpověděla jsem jí, že sice bude, ale že se posunu na druhou stranu zastávky, ať je mezi námi dostatek prostoru. Tohle od ní bylo ohleduplné. Následně si k ní přisedla jiná paní - očividně její známá a daly se do řeči. Na rovinu se přiznám a řeknu, že ráda poslouchám cizí rozhovory, obzvlášť pokud nejdou přeslechnout. Stejně tomu tak bylo i teď.

Paní se rozpovídala o tom, že jde z nějaké modlitby od církve *** (název si nepamatuji) a že se tam nesmí kouřit, tak že jí to už scházelo a že jsou ty cigarety vlastně takový její hřích. Následně se rozpovídala o jejích dalších hříchách. Prý je jeden její kamarád gay - a s takovými lidmi by se přeci vůbec neměla stýkat. A ještě k tomu navíc, je evangelík. A s takovými lidmi se taky nesmí stýkat, jelikož je to hřích.

A takové chování a myšlení mi hrozně vadí - paní sama vidí, že její kamarád (ač je gay) je očividně jinak naprosto normální člověk, který nikomu neubližuje a s kterým si více či méně rozumí. Ale "někdo" jí řekl, že gayové jsou špatní a zlí a mluvit s nimi je hřích. A není naopak hřích odsoudit takto někoho, kdo v podstatě neudělal vůbec nic špatného? To stejné s tím, že je evangelík - no a co, že víru vidí trochu jinak, než zmíněná paní? Tak i tak věří ve stejného Boha a ty drobnosti kolem by se měly ztratit. A ne za to někoho zatracovat...

Dále pak paní začala vykládat o své dceři a o tom, jak u ní byl Bůh hrozně velkorysý a nadělil jí schopnost dorozumět se plynule šesti jazyky. Bůh jí nadělil schopnost? Vážně? A nebylo to náhodou tak, že se slečna musela dřít a prostě se ty jazyky naučit? Ne, to samozřejmě nebylo tím, že slečna byla šikovná, ale protože prostě Bůh...

Tady si vždycky vzpomenu na trefnou situaci, kdy spousta věřících lidí, když jsou po úspěšné operaci, děkují místo doktorům Bohu, že nad nimi držel ochrannou ruku. ALE! Když se náhodou stane, že operace nedopadne dobře, zažalují lékaře. To je trochu pokrytecké, ne?

Ale zpět k paní. Začala pro změnu vykládat o přítelkyni jejího syna. Jak si o sobě hrozně myslí, je sebevědomá (co je na tom špatného?), ale přitom to tak vůbec není. Že prý jejich společný doktor jí říkal (co má vůbec co doktor někomu vykládat o jiném pacientovi? Co takhle lékařské tajemství?), že když u něj byla na nějakém vyšetření, které paní zvládla naprosto samostatně, tak přítelkyně jejího syna měla strach a její přítel (syn paní, co to vykládala) ji musel držet za ruku. Paní to vykládala tak, jak kdyby tím přítelkyně jejího syna hrozně klesla v očích. Ale co je na tom špatného, nebo spíše nenormálního, když se člověk bojí nějakého vyšetření - třeba i nebolestivého - na kterém ještě nikdy nebyl? Neměla by právě tato paní mít spíše pochopení pro utrpení ostatních? A ne je odsuzovat prakticky za nic?

Celý článek je postavený na příkladu jedné paní (která mě vyburcovala k napsání svých myšlenek), ale znám více věřících, kteří fungují na podobném principu.

A co si myslíte vy? Je paní v právu? Nebo by podle vás měli jít právě věřící příkladem nám, bezvěrcům?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 3. srpna 2015 v 13:01 | Reagovat

Dle mého názoru by věřící měli být příkladem ctností - ale já jsem takový trošku zakrslík v jiné době ... Každopádně takovýto "omezený" pohled těchto lidí způsobuje hodně moc špatných situací - některé uvádíš ty v článku, jiné vedou až k sexuální agresi a vraždě ...

2 Alfirin Alfirin | E-mail | Web | 7. srpna 2015 v 10:03 | Reagovat

Myslím, že když je člověk nesnášenlivé hovádko, tak jím prostě bude, ať už bude věřící nebo ne. Souhlasím ale s tím, že víra, která by v první řadě měla vést k tomu krásnému sluníčkovému pohledu na svět, má velmi často opačný účinek - tedy nesnášenlivost i šťourání do soukromí - viz např. ta sexuální orientace.
Pěkně napsaný článek!

3 Egoped Egoped | E-mail | Web | 7. srpna 2015 v 21:20 | Reagovat

Osobně chápu víru jako prostředek (návod) i zároveň jako cíl pro "správné chování". Ale stejně jako se člověk nestane spisovatelem tím, že se přihlásí do kurzu tvůrčího psaní, tak se nestane ani "dobrým věřícím", když bude chodit do kostela.

A s těmi dceřinými schopnostmi, za které paní děkovala bohu - nebylo to spíš myšleno tak, že bůh ji nadělil právě tu píli, odhodlání a pracovitost, že se to pak vše naučila? :) To bych chápal více...

4 Poppy Poppy | Web | 8. srpna 2015 v 10:06 | Reagovat

[2]: děkuji :)

[3]: Je pravda že nevím, jak přesně to paní myslela, ale řekla doslova "...Bůh k ní byl velkorysý a nadělil jí schopnost domluvit se šesti jazyky..."

5 Fanousek agels Fanousek agels | Web | 10. srpna 2015 v 16:28 | Reagovat

Ten název k článku moc nesedí. Takovýchto věřících je plno, stejně jako je plno úplně jiných jejich typů. Kromě toho si nemyslím, že by paní z článku působila jako pokrytec. Copak někomu přikazovala, aby se choval podle křesťanských kritérií, nebo se snažila působit na své okolí jako dokonalý křesťan? Článek vychází hlavně z té jedné konkrétní situace, takže ať už se jinde chová ta paní jak chce, zde podle mě pokrytecká nebyla. To, že se v kostele chová asi slušněji, je podobné, jako když lidé nehovoří před malými dětmi sprostě nebo nepřijdou do restaurace v pyžamu. Sice "odsuzuje" ostatní lidi, ale copak někomu nařizovala, aby to nedělal? Sama to sice dělá, ale dokud nemoralizuje jiné, tak není pokrytec.

6 Poppy Poppy | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 16:40 | Reagovat

[5]: Pokrytec je tedy podle mě i někdo, kdo ví (či vnitřně cítí), jak by se správně měl zachovat, ale přesto to dělá jinak.
Uznávám, že paní to má v tomto případě těžké, protože například u toho gay kamaráda - pokud se s ním dále bude bavit navzdory tomu, že jí to její víra zakazuje, bude pokrytec pro onu skupinu věřících. Ale pokud se s ním na úkor víry bavit přestane, bude pokrytcem pro ty lidi, pro které je lidská povaha důležitější než víra.
To stejné s kouřením - paní sama říkala že to, že kouří je hřích. A přesto to dělá. I to je v mých očích pokrytecké - buď ať si kouří a je s tím v pohodě, nebo tedy když to pro ni znamená hřích, ať se s tím snaží přestat.
A ano, máš pravdu, že článek je jednostranně zaměřený, ale jak jsem psala, výše zmíněný názor na to, jaký by měl být věřící, je čistě můj osobní. A znám spousty věřících, kteří slepě víru následují a mnohdy tak ubližují lidem, kteří si to nezaslouží. Ale přitom všude vykládají, jak žijí ctnostný život, který je dostane do nebe.

7 Porcelánová panna Porcelánová panna | E-mail | Web | 17. srpna 2015 v 12:01 | Reagovat

Moc pěkný článek. Já se k náboženství stavím tak nějak...spíš negativně. Mě zajímá satanismus a často pravím, že zlo je všude a má absolutní kontrolu nad dobrem. Mě se především křesťanství a katolismus zhnusilo. Docela dost čtu o historii a je zvrácené co se dělalo ve jménu Boha. Třeba tací templáři, inkvizice...Já to všechno nevnímám jako boží úkol ale jako konání Satana a zla. Dnešní sekty, fanatici. Ti lidi si myslí, že to všechno dělá Bůh. Lidi co chodí do kostela pomlouvají, jsou i zlí. Nwm nwm :/ Vůbec se mi nelíbí co ta paní říkala...

8 Akim Akim | E-mail | Web | 10. září 2015 v 23:01 | Reagovat

Mě na náboženstvích vadí to, že učí své ovečky kastovat a soudit ostatní lidi a to tím, že pokrytecky ukazují jen jednu stranu mince, což je naprosto šílené, protože toto konání pak společnost spíše rozděluje, než sbližuje. :-(

Hezký článek. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama