Lidé – jsou více, méně, či rovnocenní zvířatům?

17. července 2015 v 11:10 | Poppy |  Něco o mně
Poslední dobou se hodně setkávám s články na téma vegetariánství/týrání zvířat/velkochovy a nebo lovy pro zábavu. Donutilo mě to k zamyšlení, co pro nás znamená víc? Zvířata a nebo lidé? Za svou krátkou působnost jsem se s článkem, který by se nějak snažil lidi nabádat, nebo alespoň informovat o možné pomoci konkrétním skupinám lidí, nesetkala.

Já jsem člověk, který lidi staví nad zvířata. Na druhou stranu uznávám, že i lidé jsou zvířata, to si trochu protiřečí, že? Tak jinak... Myslím si, že my lidi, jakožto živočišný druh, bychom měli být pro nás důležitější, než třeba vymírající žáby v Amazonském pralese. Možná je to trochu sobecký pohled, ale podle mě platí, že abychom mohli pomoci i jiným, musíme si napřed sami udělat pořádek mezi sebou.


Je spousta jednotlivců i skupin lidí, kteří nějakým způsobem potřebují (chtějí) pomoci. Ať už se jedná o bezdomovce, oběti trestných činů, postižené, odsouzené, národnostní menšiny, závislé... Takovýchto skupin lidí je spousta, dostali se do této situace ze spousty důvodů a měli různé životní cesty. Kdybychom si tu každou skupinu zvláště charakterizovali, vydalo by to na několik knih.

Ale podle mě se lidé v těchto skupinách dají charakterizovat dvěma způsoby: jedni pomoc chtějí a jiným naopak situace vyhovuje a pomoc nechtějí. Já bych se zaměřila na ty, kteří pomoc chtějí, protože pomoc nikomu vnucovat nemůžete, je to jen zbytečné plýtvání energií na někoho, kdo o to nestojí.

Je hrozně jednoduché takové lidi odsoudit větou "může si za to sám" a možná je to i pravda, lidé prostě chybují. Ale co když dospěl k názoru, že takový již nadále být nechce, chce se změnit a nějak přispívat do společnosti. Jenže to třeba sám nedokáže, neví jak má začít, co má dělat, neví, na koho se obrátit, aby mu pomohl. Navíc potká spousty lidí, kteří mu pod nohy rádi hodí nějaký ten klacek a připomenou mu jeho minulé chyby. Nemá ale každý právo na to, zkusit na sobě zamakat a změnit se k lepšímu?

Přijde mi, že povědomí obyčejných lidí o těchto "problémových" lidech je jen velice malé, lidé je rádi často přehlížejí nebo ani nechtějí řešit. A radši se věnují chudinkám němým bezbranným tvářím. Přitom nikdo z nás neví, kdy se objeví na té druhé straně a bude sám potřebovat pomoc, ale nebude kolem nikdo, kdo by mu jí nabídl, protože lidé se starají hlavně o sebe (popřípadě o zvířátka) a druzí je nezajímají.

Chápu, že ne každý má takové ambice a sny jako já, ale když už chcete zlepšit život ve svém okolí, zkuste si vzpomenou i na lidi a ne jen na zvířata, protože převážně lidi tvoří prostor, ve kterém žijete, lidi vás ovlivňují nejvíce a lidi tvoří vaše vztahy a částečně i vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 17. července 2015 v 12:13 | Reagovat

A ještě více by měl každý začít úplně sám u sebe :) Ve svojí hlavě :)

2 Yeanni Yeanni | 18. července 2015 v 4:32 | Reagovat

Máš pravdu, no vždy je nejaké to "ale". Sú ľudia, ktorí pomáhali bezdomovcom a zle na to doplatili. Brat mi hovoril, že bezdomovec od neho chcel peniaze, tak že mu chcel dať stravenku na jedenie a že tú nechce..prečo? lebo za stravenku by si nekúpil alkohol a cigarety.. A kvôli týmto ľuďom, čo pomoci zneužívajú, sú odsudzovaní aj tí, ktorí za tú situáciu v ktorej sú naozaj nemôžu.

3 Poppy Poppy | Web | 18. července 2015 v 9:00 | Reagovat

[2]: Máš pravdu, ale to je to, o čem píšu, že se vyplatí pomáhat jen těm lidem, kteří o pomoc stojí. Například když mě se nějaký bezdomovec zeptá, zda mu nedám peníze, tak mu řeknu že peníze ne, ale jestli chce, ať se mnou jde do nejbližšího obchodu a že mu koupím třeba deset rohlíků a paštiku. Ještě se mi nestalo, že by někdo odmítl a naopak byli moc vděční.

4 userka userka | E-mail | Web | 20. srpna 2015 v 10:33 | Reagovat

Jako jo, lidi jsou přednější, ale někdy prostě nemám náladu někomu pomáhat, když se nedočkáš ani "díky". Pes ti aspoň olízne ruku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama