Istanbul poprvé

2. března 2015 v 17:57 | Poppy |  Istanbul
Tak první cestopisná knížka o Istanbulu dočtena. Celkem asi 200 stran + samozřejmě obrázky a mapy, takže se to v klidu dalo zvládnou za dvě dopoledne :) Co se týče cestování, tak jsem ráda, když mám všechno pokryto a když přesně vím co kde kdy a jak bude. Tudíž se mi teď v hlavě pomalu tvoří cestovní plán.

Vzhledem k tomu, že jedu na 8 dní, z toho dva dny spolkne cesta, zbude 6 dní na prozkoumání Istanbulu a okolí. Po přečtení průvodce mi to přijde žalostně málo a mám pocit, že to všechno nemůžu stihnout, ačkoliv zdravý rozum říká, že se to stihnout dá.

Už teď připravuju svoje nožky na to, že budou muset denně ujít přes deset kilometrů - řeknete si, že to přeci není tak moc, ale něco jiného je ujít 15km v přírodě a něco jiného ve městě. Plus je potřeba si k tomu připočíst ještě nespočet kroků v různých muzeích a památkách, které se prostě nedají spočítat dopředu. Naštěstí by tam ale měli mít super hromadnou dopravu včetně přepravy trajektů, na kterou při svém plánování dost spoléhám. Jen si pořádně nastudovat názvy zastávek a zjistit si, zda tam onen dopravní prostředek skutečně jede - žádný problém =)


No, každopádně už teď mám pocit, že nestíhám a to jsem ještě ani nikam nevyrazila :DDalší věc je počasí. Na přelomu března a dubna se má počasí zlomit a mělo by tam nastat pravé Istanbulské jaro - slunce svítí, ptáci zpívají, kytky kvetou a prodavači ochotně vnucují své zboží. Zatím to vypadá tak, že ten zlom nastane přesně v den mého odjezdu z Istanbulu, takže jakožto jeden z posledních "zimních" turistů budu mít možnost zažít pořádné zamračené a deštivé počasí. No, říkám si že aspoň budu mít originální fotky s mlhou v pozadí, kde nebude nic vidět, oproti všem těm rozjařeným turistům s blankytně modrou oblohou a nádherným panoramatem za sebou :D


To však nejsou veškeré mé informační zdroje. Sehnala jsem dokonce rozkouskovanou mapu Istanbulu, ve které si musím přesně zaznačit jaké památky mě zajímají + mám další asi 300 stránkovou knížku o Istanbulu, abych porovnala informace.


Jedním z plánů je také samozřejmě živit se výhradně místními pokrmy, což zahrnuje další přípravu ve formě vypsání si všech jídel v tureckém jazyce, abych pak měla alespoň představu, co vlastně jím. Nejvíc ze všeho se však těším na jejich zmrzlinu (bude se v březnu prodávat? Doufám že ano!).


Taky mě trochu zaskočila informace, že trajekty jim přestávají jezdit kolem sedmé hodiny večerní. Vzhledem k tomu, že přiletím na asijskou část Istanbulu těsně před sedmou a bydlím v té evropské části, musím si tuhle informaci pro jistotu několikrát ověřit. Ale říkám si - i kdyby trajekty nejely, vždycky si můžu stopnout nějaké to taxi. Sice to asi bude trochu dražší, ale radši si připlatit než spát v parku na lavičce.

Vy, co jste v Istanbulu někdy byli, máte nějaké rady a informace na cestu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama