Den druhý - hlavní památky

12. března 2015 v 16:30 | Poppy |  Istanbul
Hned ráno jsme vyrazili k paláci Topkapi, který je jen pár set metrů od našeho hotelu. Naštěstí jsme přišli pár minut před otevřením, takže jsme ve frontě na lístky byli asi čtvrtí. Lístky mají teda šíleně drahé a tomu, kdo do průvodců psal, že skoro všude mají studentské slevy bych chtěla jen vzkázat - nemají. Za vstup jen do paláce jsme dali skoro čtvrtinu všech našich peněz. Ale zase kolikrát se do Istanbulu podíváme, takže jsme to hodně rychle pustili z hlavy.

Palác byl zajímavý, ale asi tím jak není sezona se rozhodli, že budou všechno opravovat. Tudíž polovina věcí byla zakryta plachtou. Ale i tak jsme viděli spoustu zajímavých místností a budov. Nejvíc mě asi zaujala část, kde byly dochované věci proroka Muhameda (ale kdoví nakolik byly pravé, že). Byla tam jeho hůl, vousy, zuby a dokonce i otisk nohy - řeknu vám, to musel být pěkně velkej chlap. Navíc celou cestu šla z reproduktorů nějaká jejich modlitba a až skoro u východu jsme zjistili, že to mluví opravdový chlap a čte z Koránu. Akorát škoda, že se tam nesmělo fotit. Pak také byly zajímavé klenoty - spousta obřích diamantů, rubínů a smaragdů, šperků a třeba i zdobených zbraní. Z jednoho nádvoříčka byl krásný výhled na celý bospor a na Galatu. Jen škoda, že bylo pod mrakem a všechno mělo takový mlhavý opar - na druhou stranu zase aspoň nepršelo.Taky jsme viděli holuby, jak se pečlivě sprchují u fontánky. Nadzvedli jedno křídlo a stoupli si pod proud, pak druhé a tak dále. Je pravda, že vypadali o dost čistější než ti naši. Taky jsme tu viděli jednoho papouška volně se pohybujícího, ale těžko říct, jestli jen někomu uletěl nebo tam opravdu žil. A je tu asi milion toulavých psů a koček, které lidi krmí. A každých padesát metrů jsou stánečky, kde prodávají preclíky, pečené kaštany a kukuřici.

Pak jsme dál pokračovali směrem k Hagii Sofii a viděli jsme ceduli "nově otevřená budova". Z venku ta "budova" (Takový polo kostel, polo mešita), vypadala celkem hezky, tak jsme si řekli, že to zkusíme a podíváme se tam. Samozřejmě vstupné bylo zase až směšně vysoké a když jsme vešli dovnitř, nebylo tam nic jiného než jedna jediná obrovská polorozpadlá místnost. Tak jsme se asi za 5 minut otočili a naštvaně jsme šli dál. Naštěstí nám náladu zvedla právě Hagia Sofia. Ta byla nádherná jak zevnitř, tak zvenku. Jelikož už bylo dávno po obědě, vydali jsme se hledat nějaké místo kde bychom se mohli najíst. Bylo mi jasné, že takhle blízko památek a ještě na hlavní ulici to bude směšně drahé, proto jsme zabočili do bočních uliček. Po chvilce bloudění jsme našli hezky vypadající bufet s kebabem, který byl navíc chuťově moc dobrý. S plnými břichy jsme pokračovali dál - tentokrát jsme se šli podívat na podzemní cisternu. To byla bomba. Šlo se hluboko pod zem, kde byly neskutečné prostory plné starých sloupů a vody, po které se přecházelo jen pomocí můstků. Ve vodě bylo spousta kaprů a samozřejmě nechyběl ani "wish pool", kam jste házeli peníze a splnilo se vám přání. Natáčel se tam i nějaký James Bond, tak se na to budu muset podívat.A naše poslední zastávka byla Modrá mešita, která se mě osobně líbila ze všeho nejvíc. Byly oddělené vchody pro věřící a návštěvníky, ale to nevadilo. Ženy musely mít šátek na hlavě a zahalené tělo. Pak jsme si sundali boty, dali je do igelitových pytlíků a šli dovnitř. Ty prostory byly úžasné. Sice tam bylo vyhrazeno místo jen pro návštěvníky, ale i tak tam úplně dýchala ta atmosféra. Vzhledem k tomu, že se tam chodí bosky, mají tam všude příjemný huňatý koberec. A protože jsme byli po celém dni utahaní, asi na hodinu jsme se tam utábořili a filozofovali o životě. Protože jaké jiné místo by na to bylo vhodnější? :)


Nakonce jsme se stejně museli zvednout, najít ještě někde nějaké jídlo a dojít na hotel. Pořád jsme se dívali i po nějakém supermarketu nebo po něčem takovém, ale nikde jsme nic takového nenašli. Jen takové ty malé obchůdky, kde mají alkohol, nějaké sladké tyčinky a slané chipsy a to bylo vše. Přišli jsme domů znavení, ale než jsme šli spát, zahráli jsme si ještě chvíli Assassins creed revelation, protože se hlavní dějová linie odehrává v Istanbulu a je super si tam s Etziem prolézt znovu všechny ty památky, které jsme viděli naživo.

Šli jsme relativně brzy spát, protože jsme byli utahaní a další den nás čekalo dlouhé pochodování po městě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama